17 Aralık 2015 Perşembe

ŞANGAY (Shanghai)- 3

TİANZİFANG Şangay'ın tuhaf yüzlerinden birisidir. Burası Eski Şangay evlerinden oluşan, labirent şeklindeki sokaklarda yanyana dizili minicik dükkanlardan oluşan bir alışveriş mekanıdır. Envai çeşit absürt hediyelik eşyayı bir arada bulabileceğiniz dükkanlar mevcud. Pazarlık şansı eskiden yoktu burada fiyatlar sabitti lâkin son dönemlerde küçükte olsa pazarlık imkanı yakalanabiliyordu. Minik dükkanların arasında konsept kafelerde mevcud. Elinde biboronlu yada serum şişeli Çinliler görebilir klozetlerin üzerine oturup bir şeyler yiyebilirsiniz. Adres : Shanghai Subway Line 9 - Dapuqiao Station - Exit 1 den çıkıp karşıya geçip bulduğunuz ilk kapıdan içeri girebilirsiniz.
XINTIANDI Bahar ve Yaz ayları geldiğinde açık havada bir yerlerde oturmak büyük lükstür Şangay'da. Xintiandi bu konuda bulunmaz kaftandır. Açık havada oturabileceğiniz kafeler yanyana dizilidir burda. Her zevke(gerek uzakdoğu gerek batı tarzı) her bütçeye uygun kafeler vardır. Adres: Shanghai Subway -Line 1- South Huangpi Rd Station- Exit 3 çıkıp ışıklardan karşıya geçip dümdüz devam edilir. Taksile gidilmek istenirse Xintiandi (Şintiendi) demek yeterlidir.
CHINESE COOKING WORK SHOP Çin'de yapılabilecek en keyifli aktivitelerden bir tanesi bence. Çin'de yaşadığımız 3 yıl boyunca Çin Mutfağına çok uzak olduğumuz noktalarda oldu, ayıla bayıla sarıldığımız zamanlarda. Chinese Cooking Work Shop; Şangay'da yaşayan bir Çinli Şefin (Mike) sıcak vede samimi mekanında keyif ile hem öğrenip hem yemek yapıp hem de yaptıklarınızı afiyetle yiyebileceğiniz bir mekan. İsterseniz içeceğinizi yanınızda bile götürebilmeniz mümkün.Ben iki kere katıldım bu güzel etkinliğe tek yapmanız gereken www.chinesecookingworkshop.com sitesini ziyaret edip size uygun zaman için rezervasyon yapmak. Dolduracağınız form sonrası hemen size dönüş yapıyorlar eğer ki özellikle belirtmek istediğiniz hususlar var ise bunu mail yoluyla kolayca halledebilirsiniz email: booking@chinesecookingworkshop.com , Konuşulan dilin İngilizce olması ayrı bir keyiftir :) Adres: No 2 dong ping road by heng shan road , 上海市徐汇区东平路 2 号 甲 近 衡山路 。
KERVAN ORIENT EXPRESS Son olarakta Şangay'da sayıları 5-6 adeti bulan Türk Restaurantlarından favorimiz olan Kervan Restaurant hakkında bilgi vereyim. KERVAN ORIENT EXPRESS Şangay'ın göbeğinde olan bu güzel restaurant Uğur Arzoğulları'na aittir. Konukseverliği ile Şangay'da ki diğer Türk restaurantlarının açık ara önüne geçmektedir kanaatimce. Kervan Restaurant aynı zamanda Türk dostların buluşma noktası denilebilir. Birçok eş, dost, aile burada tanışmış kaynamıştır. Dönem dönem Türk Geceleri, Özel Kutlamalar, Dini-Resmi Bayram etkinlikleride burada düzenlenir. Ülkemizden bu kadar uzakta sağlanabilecek en leziz yemekleride bize sunar. Adres: Shanghai Subway -Line 1 / 2 / 8 - People Squer Station- Exit 14 den çıkıp ilk ışıklardan sola dönüp bulabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder