23 Kasım 2015 Pazartesi

ŞANGAY (Shanghai) 2

Yine yeniden Şangay.Bir önceki yazımda seyahat amaçlı yeniden Şangay'a gideceğimden bahsetmiştim lakin durumlar değişti ve biz yaşamak için Şangay'a gittik. Şangay'da kısa sürede ulaşılabilecek, gezilip görülecek yerleri burada toparlıyorum. Başlamadan şunuda belirtmek isterim ki Şangay'ı görmek Çin'i görmek değildir. Çin'in kültür, tarih, yaşamına dair bir şeyler bulmanız çok zor. Şangay dünyada ki sayılı metropol şehirler arasına girmiş son derece renkli ve hareketli eğlenceli bir şehirdir. Tarih ve kültüre dair bir şeyler görmek istiyorsanız Pekin, Xi'an ziyaretlerinde bulunmak daha doğru bir karar olur.
JING'AN TEMPLE Şangay'da ki sayılı tarihi yapılardan bir tanesidir. Şehir merkezinde yer alan bu tapınak ulaşım açısından da kolaylık sağlıyor. Şangay Metrosu Line 2 ve Line 7 Jıng'an Temple durağı tapınağın yanından geçiyor. Exit 2 çıkış kapısını kullandığınızda Tapınağın yanından çıkmış olacaksınız. Tapınağa giriş ücretli yaklaşık 50RMB. Tapınağın etrafı AVM'ler ile dolu tam karşısında da şehrin koşturmacasından mola vermek için küçük bir park var.
JADE BUDDHA TEMPLE Şangay'daki bir diğer görülmesi gereken tapınaktır. Ulaşımın biraz ters olduğu bu tapınak aynı zamanda aktif olarak kullanılmaktadır. Bu tapınakta ayinlere denk gelmek diğerine göre daha sık rastlanır bir durumdur. Adresi: 170 An Yuan Road (上海市安远路170号 ) Jade Buddha Temple giriş ücreti 20RMB
LUJIAZUI Şangay'ın gecesi ayrı gündüzü ayrı renkli köşesi. Şehrin simgelerini oluşturan gökdelenlerin bulunduğu bölgedir. Shanghai World Financial Center, Shanghai Center, Pearl Tower, Jin Mao Tower, IFC Mall ve daha fazlası bu bölgede birarada bulunuyor. Şangay metrosu ile Line 2, Exit 1-2 meydana çıkaran kapılardır.
SHANGHAI WORLD FINANCIAL CENTER Shanghai World Financial Center görüntüsü itibari ile gazoz açacağına benzeyen dünyaca ünlü binada Lujiazui bölgesinde yer alıyor. Yine metro Line 2 ile buraya ulaşabilirsiniz. Binanın normalde gözlem terası mevcud. Lâkin çevremden edindiğim duyumlar ve mevcud sitelerden okuduklarım gözlem terasının çokta başarılı olmadığı vede inanılmaz kalabalık olduğuydu. Biz manzarayı görebilmek için bir başka yol denedik. Aynı bina içinde yer alan Shanghai Park Hyatt Hotel'e yöneldik ilk başta 92.katta bulunan restauranta çıktık. Restaurant henüz açılmadığı için 87.Kattaki Lobi Cafe'ye geçtik. Hem kahvelerimizi içtik hemde gün batımını izledik. Gözlem terası kişi başı 100RMB den başlıyor. Biz bir bira bir portakal suyu vede bir tatlıya 240RMB ödedik. Hem konforlu oldu hemde keyifli.
THE RITZ CARLTON HOTEL- FLAIR BAR Lujiazui bölgesinde yer alan, Şangay manzarasını kalabalıklara karışmadan izleyebileceğiniz bir başka mekanda IFC MALL içerisinde yer alan The Ritz Carlton Hotel'in 55.katında ki Flair Bar. Konum itibari ile The Pearl Tower'a en yakın mekanlardan bir tanesidir. Biz eşimin doğumgününü bahane ederekten gitmiştik pekte keyifli idi.
HYATT ON THE BUND - VUE BAR Lujiazui'de bahsettiğin o güzel binalar Şangay sülietini oluşturanların ta kendisidir. Bu manzarayı en güzel göreceğimiz yer Bund (Wai Tan) bölgesidir. Burayı ilk Şangay yazımda tanıtmıştım. Sizde bizim gibi hem bir kadeh bir şey, içeyim hem de bu güzel manzarayı izleyeyim diyorsanız en doğru adreslerden biridir Hyatt Hotel'in Vue Bar'ı. Haftanın her günü 17:30 dan sonra burayı ziyaret edebilirsiniz. Adres: 199 Huang Pu Road..

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder