20 Temmuz 2013 Cumartesi

ŞANGAY (Shanghai)

ŞANGAY


Şangay, Çince pinyin versiyonu Shanghai, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kalbinin en hızlı attığı şehir.  Şehir yapısı,  koşturmacası, iş temposu, popüler yaşam ortaya bambaşka bir kent çıkarıyor. Şangay, Çin devlet sınırları içerisinde, kesinlikle diğer şehirlerden farklı, apayrı bir medeniyetin simgesi olmuş durumda. Şangay’a gelmiş iseniz ve bütün Çin’in böyle olduğunu düşünüyorsanız bütün düşüncelerinizi silmeye çalışın çünkü burası için küçük New York demek çok da yerinde bir tabir olur. Biz, Çin sınırları içerisinde yaşadığımız için birçok kez Şangay’a gitme şansımız oldu. Bunların hemen hepsi iş ile alakalı olduğu için de gezme işi akşam vakitlerine kaldı. Eğer yolunuz bir fuar ya da iş görüşmesi için Şangay’a düşmüş ise bu yazım sizler için. İlk yapmanız gereken yorgunluğunuzu bir kenara bırakıp kendinizi bu hareketli şehrin kollarına bırakmak. Ve kalacağınız süreye göre 1 gün, 3 gün yada daha fazla günler için metro kartı edinmek. Şangay’da 1 gün ve 3 gün için sınırsız geçiş metro kartları var ‘’one day pass’’  büyük rahatlık ve ekonomik.

Yu Yuan Garden

Buraya şehrin her noktasından metro ile ulaşabilirsiniz.  Line 10’da Yuyuan Station’da inip Exit 1’den çıkıp parkın içinden geleneksel evleri görene kadar yürümelisiniz.


 Hava kararmamış ise havuzdaki balıklara bakabilir, bahçeye bilet karşılığı girebilirsiniz. Hava kararmış ise yine havuzların yanına kadar gelebilir ışıl ışıl mağazaların arasında dolaşabilir ucuz alışveriş yapabilirsiniz. 


 Fiyatlarda mutlaka pazarlık yapmalısınız. Çünkü burada da Pekin’de olduğu gibi fiyatlar ilk bakışta yüksek. Yu Yuan Garden’da da enterasan yiyecekler bulabilirsiniz. Yurtdışından gelip Türkiye’ye ait bir şeyler bulmak isteyenler için ise çarşının tam ortasında Maraş dondurmaları satan bir dondurmacı var. Yu Yuan Garden filmlerde gördüğünüz Çin mimarisinin Şangay’daki tek örneğidir.


Shanghai World Financial Center

Burada dünyanın en uzun ikinci gökdeleni olarak inşa edilen 101 katlı ve görüntüsü gazoz açacağına benzeyen gökdeleni görebilirsiz. 
Etrafındaki diğer gökdelenlere göz atabilir ve Oriental Pearl TV Tower altında fotoğraf çektirebilirsiniz. Gazoz Açacağı binası,  Şehir efsanesi midir bilemiyoruz ama gökdelenin tepesindeki şekil yuvarlak olması planlanırken Japon bayrağını anımsatacağı için vazgeçilmiş ve şu anki görüntüsüne karar verilmiştir. Subway Line 2: Dongchang Road Station, çıkış Exit 4; ya da Lujiazui Station çıkış Exit 6. İki şekilde de bölgeye ulaşabilirsiniz. People’s Square - The Bund

Akşam gezilebilecek en eğlenceli yer burası sanırım boylu boyuna uzanan bir cadde her yer ışıl ışıl. Gecenin ortasında gündüz diyebileceğiniz aydınlıkta sokaklar. New York’ta ki Times meydanını hatırlatıyor bu bölge. 
Trafiğe kapalı olan bu caddede insanlar yer yer dans ediyor, korolara eşlik edip şarkı söylüyor ya da karaoke yapıyor. Her yer alışveriş mağazası, küçük dükkânlar, ilginç gıdaların satıldığı şarküteriler yan yana çalışıyor.
Bahçesi olan tek yer burada da Starbucks.  Yolunuzu çevirip Rolex ya da pahalı marka çantaların çakmalarını satmaya çalışan insanlar bu sokaklarda cirit atıyor. Paten satıcıları ellerindeki patenleri size satabilmek için tüm hünerlerini sergiliyor. Günün yorgunluğunu alacak yüzünüzde hoş bir gülümseme bırakacak bir yer. Buraya ulaşmak için  Subway Line 1, Subway Line 2 or Subway Line 8  People's Square station da inmeniz  ve Exit 6'dan çıkmanız yeterli.


People squar caddesini sonuna kadar yürüdüğünüz zaman meşhur Şangay siluetini izleyebileceğiniz terasa çıkacaksınız. The Bund adı verilen terasta Şangay için önemli olan bütün yapıları birarada görmek için büyük fırsat.
Fake Market

Çin denildiğinde akla ilk gelen şey kuşkusuz ki fake ürünlerdir. Şangay'da fake ürün bulabileceğiniz en iyi adres 580, West Nanjing Rd. Bulunana Türkiye'de ki kaçakçılar çarşını andırır. People squar metro durağından çıkıp tabelaları ve bina numaraları takıp etmemiz yeterli. Resimde görülen köprünün arkasındaki ilk bina.


Şangay’da gezilecek daha bir dolu yer var.  İş için gidip akşamları vakit ayıra bildiğimiz yerler bu kadar fakat bir gün seyahat etmek için yolumuz Şangay’a yeniden düşecek o zaman da seyahatçiler için Şangay’ı yeniden yazacağım. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder